Aktualności 2023   |   Archiwum   |   Historia

Wojewódzkie Święto Karpia Opolskiego 2023

Data publikacji: 02 listopada 2023  Drukuj 

Za nami kolejne obchody Wojewódzkiego Święta Karpia Opolskiego. Tradycyjnie w porze odłowów karpia Zamek Książęcy w Niemodlinie zapełnił się mnóstwem atrakcji dla ciała, ducha i ucha. Dopisała także frekwencja, dzięki sprzyjającej pogodzie do zamku przez dwa październikowe dni przybyło mnóstwo gości. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie, a karp serwowany był na 1001 sposobów. Było smacznie i wesoło. Jednym z najważniejszych elementów Święta był konkurs kulinarny „Czas na rybę!”.

Przez dwa dni, pod okiem najlepszych Szefów Kuchni trwała rywalizacja o tytuł mistrza w przyrządzaniu potraw z karpia. Pierwszego dnia zmagali się uczniowie szkół gastronomicznych, a oceniali ich kucharze zrzeszeni w Euro Toques Polska. Zwyciężyły Julia Masierak & Kamila Jarosz, które podbiły serca jurorów potrawą: Assiette z karpia | puree dyniowe | sos z czarnego bzu | warzywa. Obie dziewczyny są uczennicami Szkolne Koło Gastronomiczne Lider-Lublin. Razem wygrały także ubiegłoroczną edycję naszego konkursu „Czas na rybę – junior!”. Podwójne brawa!

W sobotę w karpiowe szranki stanęli profesjonaliści by powalczyć o nominację do Kulinarnego Pucharu Polski. Doświadczeni kucharze z całego kraju przyjechali aby zdobyć uznanie Jury składającego się z najlepszych polskich Szefów Kuchni – prezesów i członków najlepszych organizacji branży HoReCa: Euro Toques Polska, Klubu Szefów Kuchni, Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szefów Kuchni i Cukierni oraz Stowarzyszenia Kucharzy Polskich.

Uznanie jurorów i pierwsze miejsce zajęli: Kamil Bujdasz i Paweł Baran z potrawą Karp po rzeszowsku. Obaj na co dzień pracują w restauracji Stary Browar Rzeszowski. Kamil Bujdasz jest wyjątkowym miłośnikiem karpia i karpiowym weteranem. To był już jego drugi konkurs i drugi triumf w „Czas na rybę!”. Kamil zwyciężył także w 2021 roku. Teraz powalczy o Kulinarny Puchar Polski. Wielkie brawa!

Oprócz konkursu przez cały weekend, na terenie całego Zamku serwowany był karp w 1001 odsłonach. Naszą sztandarową rybę promowały gospodarstwa rybackie z Opolszczyzny: Markowe, Niemodlin i Krogulna. Do ich stoisk ustawiały się dłuuugie kolejki. Równie długie ustawiały się do stanowisk restauracji z Opolszczyzny, które także w swoim menu mają karpia: Bistro Finezja z Tułowic, Smażalnia Sola, Restauracja Radiowa z Opola oraz Zamkowy Młyn z Krapkowic. Akademia Kulinarna Ad Gustum kierowana przez Kamila Klekowskiego prowadziła natomiast warsztaty dla najmłodszych. Temat przewodni – pizza z karpiem.

Merytorycznym punktem Święta Karpia było zorganizowane po raz pierwszy Forum Dyskusyjne dla branży HoReCa i sektora rybackiego pt. „Karp w kuchni”. O historii i tradycji hodowli karpia, ale także o dniu dzisiejszym i perspektywach na przyszłość dyskutowali naukowcy, hodowcy i przedstawiciele gastronomii. Bardzo ciekawy program udało się stworzyć dzięki współpracy z Joanną Kardasińską z Fundacji na Rzecz Zamku Książęcego Niemodlin 1313 i Organizacją Producentów Polski Karp sp. z o.o. Oczywiście nie zabrakło pokazów kulinarnych i degustacji – oczywiście karpiowych.

Przez cały weekend na zamkowej scenie trwały występy artystów z gmin i ośrodków kultury zaprzyjaźnionych z Grupą Rybacką Opolszczyzna. Były tańce, śpiewy i muzykowanie, a nawet koncert gry na afrykańskich bębnach. Przyjechali artyści z Lewina Brzeskiego, z Większyc, z Gminy Świerczów, z Popielowa, Ozimka i Niemodlina. Nad harmonijnym rytmem scenicznego programu czuwał niezawodny Mariusz Jarzombek, który od lat jest konferansjerem Wojewódzkiego Święta Karpia Opolskiego.

Niezwykle ważnym elementem Święta Karpia była także „Wioska Rybacka” czyli bardzo szeroka prezentacja środowiska rybackiego. Tym razem nie tylko z Opolszczyzny. Swoją ofertę przedstawiły wielkie, państwowe gospodarstwa Lasów Państwowych z Niemodlina i Krogulnej. Obecne były także mniejsze, rodzinne gospodarstwa: Markowe i Przygorzele. Nie zabrakło także wędkarzy z Opolskiego Okręgu PZW i Szkółki Wędkarskiej „Różanki” z Komprachcic, a Koło PZW z Niemodlina zorganizowało dwudniowe zawody na Stawie Młyńskim. Nowinki wędkarskie zaprezentował sklep Jaro Fishing z Opola. Ale to nie wszystko…

Szczególny nacisk został w tym roku położony także na promocję zawodu rybaka i ichtiologa oraz edukację branżową. Brakuje bowiem specjalistów w tych dziedzinach co z całą mocą objawiło się podczas katastrofy ekologicznej na Odrze w 2022 roku. Dlatego tym razem zostali zaproszeni do Niemodlina przedstawiciele szkół, uczelni i instytucji z całej Polski. Swoje stoisko miało Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Instytut Rybactwa Śródlądowego im. Stanisława Sakowicza, Katedra Ichtiologii i Akwakultury Uniwersytetu Warmińsko Mazurskiego z Olsztyna oraz jedynego w Polsce Technikum Rybackiego w Zespole Szkół w Sierakowie im. Maksymiliana Siły-Nowickiego. Wszystkie te instytucje przyjęły zaproszenie naszego Prezesa Jakuba Roszuka, który jest także Przewodniczącym Zespołu d.s. Śródlądowej Gospodarki Rybackiej i Wędkarskiej działającym przy ministrze rolnictwa. Jednym z najważniejszych postulatów tego grona jest właśnie wsparcie edukacji rybackiej.

Święta Karpia nie udało by się zorganizować gdyby nie współpraca z Urzędem Marszałkowskim Województwa Opolskiego i Gminy Niemodlin. Zarówno burmistrz Niemodlina Dorota Koncewicz jak i marszałek Andrzej Buła objęli wydarzenie Patronatem Honorowym, ale ich wsparcie czuć było na każdym kroku. Dziękujemy za obecność i kolejne wspólne świętowanie. Dziękujemy także wszystkim wystawcom wspieranym przez Opolskie ze Smakiem i tych, którzy wystawiali się indywidualnie. Dziękujemy Lasom Państwowym i Nadleśnictwom z Opola, Tułowic i Kup, Opolskiem Oddziałom Agencji Restrukturyzacji Rolnictwa oraz Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Dziękujemy Gminom: Lewin Brzeski, Niemodlin, Ozimek, Popielów, Świerczów i Tułowice za pomoc, wsparcie i wspólne świętowanie. Dziękujemy wszystkim partnerom, patronom medialnym, ale przede wszystkim gościom. Bez Was nie było by tej imprezy. Do zobaczenia za rok.


Zobacz relację wideo z karpiowego świętowania!

 

A także informacje z Konkursu Kulinarnego Czas na rybę!, który odbywał się równolegle do Święta Karpia!

 

 

Tagi

left
right
right