O święcie karpia

Świętuj Karpia! 

Wojewódzkie Święto Karpia Opolskiego to coroczne zwieńczenie wszelkich działań prowadzonych przez Grupę Rybacką Opolszczyzna. To dwudniowa, plenerowa impreza promocyjna dla mieszkańców regionu, organizowana od 2011 roku. Odbywa się zawsze jesienią, w porze gdy zaczynają się tradycyjne odłowy karpia. Święto organizowane było dotychczas w Gminach Pokój i Świerczów oraz na terenie Gospodarstwa Rybackiego Krogulna. Od 2016 roku odbywa się na Zamku Książęcym w Niemodlinie, w miejscu o najstarszych tradycjach hodowli karpia na Opolszczyźnie.

Wojewódzkie Święto Karpia Opolskiego to czas dobrej zabawy i edukacji. Pełen degustacji, pokazów i występów na scenie. Prezentują się gospodarstwa rybackie, restauracje promujące lokalne ryby, lokalni twórcy, artyści i rzemieślnicy. Swoje stoiska mają instytucje promujące zdrową i tradycyjną żywność, prowadzące edukację przyrodniczą oraz działające na rzecz środowiska. Swój dorobek prezentują także gminy należące do Grupy Rybackiej Opolszczyzna. Prowadzone są również warsztaty kulinarne i ekologiczne. 

Od 2018 roku, w ramach Wojewódzkiego Święta Karpia Opolskiego odbywa się także ogólnopolski konkurs kulinarny dla szefów kuchni i uczniów szkół gastronomicznych “Czas na rybę!”. Gastronomiczne zmagania z karpiem w roli głównej, które swoim zasięgiem i renomą wykraczają daleko poza obszar Opolszczyzny.